Przejdź do głównej zawartości

26. Cudowne graffiti.

Nie wiadomo, jak wygląda, jak się naprawdę nazywa. Ale ma miliony fanów na całym świecie, jego prace osiągają bardzo wysokie ceny. Komentuje nasz świat poprzez street art, graffiti, rysunki, czasem poprzez napisy. Nawet, gdy jego film "Wyjście przez sklep z pamiątkami" otrzymał Oscara za najlepszy film dokumentalny, nie pojawił się na ceremonii. O kim tak właściwie mowa?

Banksy jest to artysta, który urodził się w Wielkiej Brytanii w 1974 roku. Jego imię i nazwisko według gazety "The Guardian" to Robert Banks, "The Mail On Sunday" uważa, że Robin Gunningham, a inne źródła podają Robin Banksy. Umieszcza on swoje prace w takich miejscach, gdzie są bardzo widoczne i media są w stanie bardzo szybko zauważyć nowe graffiti stworzone przez Banksy'ego.

Na początku malował graffiti ze znajomymi na pociągach. Był również z nich wszystkich najwolniejszy. Gdy pojawiła się policja, chłopcy zostali przyłapani na malowaniu i zaczęła ich gonić. Banksy schował się w jednym z wagonów i przeczekał tam kilka godzin, aż gonitwa się zakończy. Wtedy zaintrygował go numer pociągu, który został namalowany poprzez użycie szablonu i postanowił wtedy zacząć z nich (szablonów) korzystać.

Jego dzieła mają odbicie w rzeczywistości. Doskonale było to widać podczas igrzysk olimpijskim w Londynie dwa lata temu, gdzie pojawiły się malunki Banksy'ego przedstawiające sportowca przeskakującego przez siatkę zakończoną drutem kolczastym lub olimpijczyka, który trzyma tyczkę przypominającą rakietę. Dzieła Banksy'ego znajdują się w londyńskim zoo, na nowojorskich muzeach, po palestyńskiej stronie zachodniego izraelskiego muru granicznego, jest autorem okładki "Think Tank" zespołu Blur.









Źródła:
http://www.polskatimes.pl/artykul/376236,banksy-znika-jak-zorro,2,id,t,sa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Banksy
http://eszkola.pl/jezyk-polski/banksy-2444.html?strona=2
http://www.veniceartcrawl.com/wp-content/uploads/2014/01/banksy.jpg
http://www.arteycallejero.com/wp-content/uploads/2011/12/02-banksy-pulp-fiction.jpg
http://www.stencilrevolution.com/photopost/2012/09/Girl-with-a-Balloon-by-Banksy.jpg
http://www.yourperfectcanvas.com/img/gallery/banksy24.jpg
http://a.fastcompany.net/multisite_files/cocreate/imagecache/1280/article_feature/lead-banksy-olympics-javelin-missle.jpg
http://cdn.rsvlts.com/wp-content/uploads/2012/08/Pure-Evil-Looter-Olympics-7.jpg
http://stupiddope.com/wp-content/uploads/2012/07/Banksy-Olympic-Pole-Vaulter-.jpg

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

19. Polski Transplantolog.

Czy ktoś z Was, jak był mały, bawił się w lekarza i udawał, że operuje kogoś, zaszywa mu jakąś ranę czy po prostu stara się wyleczyć wyimaginowaną chorobę? Ja się tak bawiłam, a teraz na widok otwartego złamania na jakimś filmie, czy po prostu oglądając serial medyczny i widząc "wnętrzności" jest mi słabo. A ilu jest lekarzy z prawdziwego zdarzenia? Takich z powołania? Jednym niewątpliwie jest, a raczej był Zbigniew Religa. 20 listopada 1985 roku miała miejsce pierwsza udana transplantacja serca wykonana przez zespół prof. Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 15 sierpnia tego samego roku Religa przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - udaną transplantologię. Jednak przełomową operacją była ta z dnia 5 listopada, dalej rok 1985. Profesor wspominał, że pamiętał każdą minutę zabiegu i dokładny jego przebieg, podobnie jak losy pierwszych pacjentów, którym przeszczepił serce. Niestety, operowany pacjent 5 listopada przeżył tylko dwa mie

47. Tatuaże - czy naprawdę są takie złe?

Kiedyś tatuaże kojarzyły się z kryminalistami, z osobami, które siedziały w więzieniu i tam sobie je zrobiły. Ale w obecnych czasach jest to już raczej postrzegane zupełnie inaczej. Każdy ma swój gust (o tym się nie dyskutuje!), każdemu się co innego podoba i coś innego można lubić. Gdyby każdy człowiek był taki sam, to chyba byłoby nudno, prawda? Zacznę może od naprawdę krótkiej historii tatuażu, która sięga czasów Starożytnego Egiptu, czasów faraonów i piramid. Badacze odkryli mumie, które mają ślady noszenia tatuaży oraz malowidła naścienne mówiące o stosowaniu techniki tatuaży 2000 lat p.n.e. W starożytnej Grecji w ten sposób "naznaczało" się szpiegów, a Rzymianie oznaczali tak niewolników i - uwaga - kryminalistów. W innych częściach świata, np. na Borneo, kobiety nosiły tatuaże na przedramionach i to miało oznaczać, że posiadają jakieś indywidualne umiejętności. Były również takie tatuaże, które odpychały choroby - znajdowały się wokół nadgarstka czy palców. T

7. Witaminki, witaminki...

Przyszłam dzisiaj do domu razem z moją siostrą, gdyż byłam po nią w szkole, i ona poprosiła mnie, żebym pomogła jej przy zadaniu domowym. Iza zasiadła do jedzenia zupy ogórkowej, a ja zaczęłam przeglądać jej książki, w poszukiwaniu lekcji do odrobienia. W elementarzu pojawiła się kolejna literka, którą Młoda miała się nauczyć pisać i to była literka N. Główną bohaterką była Natalka, która notowała sobie w notesie informacje o witaminach. Znalazłam fajny wierszyk, dzięki któremu szybko pojawił się pomysł na nowy wpis: Opowiem dzisiaj o witaminach, Które mieszkają cicho w jarzynach. Wprost z abecadła mają imiona, Potrafią wielkich rzeczy dokonać. Kwaśne bywają i bardzo małe, Lecz przyjaciółki z nich doskonałe! Słuchaj uważnie, zaraz się dowiesz,  Że gdy je zjadasz, to dbasz o zdrowie. Co mi daje witamina A? To dzięki niej zdrowe oczy mam! Co mi daje witamina B? Zdrową skórę i słodki, błogi sen! Co mi daje witamina C? Złym chorobom zawsze mówi: "