Przejdź do głównej zawartości

22. Tulipany.

Każda kobieta uwielbia dostawać kwiaty, prawda? Czy na jakąś okazję, czy bez zawsze sprawia nam to ogromną przyjemność. Czujemy się wtedy ważne, kochane, zauważane, itp. Jedne z nas lubią róże i to najlepiej czerwone, drugie kochają słoneczniki, trzecie goździki, a inne tulipany. A zastanawialiście się kiedyś nad symboliką kwiatów, a w szczególności znaczeniem ich kolorów? Małą ciekawostką jest to, że w dawnych czasach ludzie wierzyli w mały przesąd mówiący o tym, że jeżeli kobieta znalazła w bukieciku czerwonych róż, białą to miała duże szanse na szybkie oświadczyny. A teraz jak jest? Przedstawię wam krótką symbolikę kolorów.
BIAŁY -> to symbol czystości, szczerości, niewinności. Gdy kogoś obdarujemy kwiatami o tej barwie, wyrażamy wobec niego same szczere uczucia.
ŻÓŁĆ -> kolor zazdrości i złości. Nie należy dawać kwiatków w tym kolorze, ponieważ są one symbolem złych uczuć i wywołują negatywne emocje.
RÓŻ -> Podarowanie komuś różowych kwiatów wyraża przyjaźń wobec obdarowanej nimi osoby.
CZERWIEŃ -> symbol miłości, namiętności, pożądania. Kwiaty w tym kolorze daje się tym, których się kocha i są dla nas najważniejsi.
BŁĘKIT -> Kolor ten oznacza wierność drugiej osobie, wierność na zawsze.
FIOLET -> Kwiatami w tym kolorze, nie obdarowujemy nikogo, gdyż fiolet oznacza żal oraz smutek. Zaś w przypadku miłości ten kolor symbolizuje jej koniec.
ZIELEŃ -> to nadzieja, szczęście, kompromis, a przede wszystkim - nieśmiertelność.

A symbolika kwiatów? Gdy dostaniemy od kogoś czerwonego tulipana, to jest on oznaką miłości. Gorzej, gdy dostaniemy żółtego, ponieważ oznacza on miłość bez sensu, która szybko się kończy. Żółty żonkil to przede wszystkim zazdrość, ale także miłość bez wzajemności. Konwalia to symbol delikatności i subtelności, obdarowuje się nimi osobę, którą uważa się za ładną. Goździk w zależności od koloru "mówi" nam coś innego. Biały to niewinność, a żółty to już pogarda. Czerwony to podziw, a różowy - wieczna pamięć o obdarowywanej osobie. Irys symbolizuje zaufanie, ale jeśli otrzymamy niebieski to jest już to obojętność. Fioletowy sugeruje, że ktoś już o nas nie pamięta. Pomarańczowa róża symbolizuje zdradę, ale również pożądanie, czerwone - gorąca miłość, żółte to zazdrość, złe uczucia, a białe róże dajemy komuś, gdy chcemy za coś podziękować, albo dziecku czy też wręczyć jako kwiaty ślubne.

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego piszę o kwiatach, a nie o czymś zupełnie innym? Jest to spowodowane tym, że byłam ostatnio na jeden dzień w Szczawnicy i ujrzałam pięknie rosnące czerwone i żółte tulipany. Mogę się od razu przyznać, że te kwiaty są moimi ulubionymi i to spowodowało, że chciałam poświęcić jeden wpis kwiatom. Poniżej parę zdjęć mojego autorstwa.






Źródła: 
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/znaczenie-kwiatow-kolory-kwiatow-i-ich-symbolika-id630.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

19. Polski Transplantolog.

Czy ktoś z Was, jak był mały, bawił się w lekarza i udawał, że operuje kogoś, zaszywa mu jakąś ranę czy po prostu stara się wyleczyć wyimaginowaną chorobę? Ja się tak bawiłam, a teraz na widok otwartego złamania na jakimś filmie, czy po prostu oglądając serial medyczny i widząc "wnętrzności" jest mi słabo. A ilu jest lekarzy z prawdziwego zdarzenia? Takich z powołania? Jednym niewątpliwie jest, a raczej był Zbigniew Religa. 20 listopada 1985 roku miała miejsce pierwsza udana transplantacja serca wykonana przez zespół prof. Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 15 sierpnia tego samego roku Religa przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - udaną transplantologię. Jednak przełomową operacją była ta z dnia 5 listopada, dalej rok 1985. Profesor wspominał, że pamiętał każdą minutę zabiegu i dokładny jego przebieg, podobnie jak losy pierwszych pacjentów, którym przeszczepił serce. Niestety, operowany pacjent 5 listopada przeżył tylko dwa mie...

47. Tatuaże - czy naprawdę są takie złe?

Kiedyś tatuaże kojarzyły się z kryminalistami, z osobami, które siedziały w więzieniu i tam sobie je zrobiły. Ale w obecnych czasach jest to już raczej postrzegane zupełnie inaczej. Każdy ma swój gust (o tym się nie dyskutuje!), każdemu się co innego podoba i coś innego można lubić. Gdyby każdy człowiek był taki sam, to chyba byłoby nudno, prawda? Zacznę może od naprawdę krótkiej historii tatuażu, która sięga czasów Starożytnego Egiptu, czasów faraonów i piramid. Badacze odkryli mumie, które mają ślady noszenia tatuaży oraz malowidła naścienne mówiące o stosowaniu techniki tatuaży 2000 lat p.n.e. W starożytnej Grecji w ten sposób "naznaczało" się szpiegów, a Rzymianie oznaczali tak niewolników i - uwaga - kryminalistów. W innych częściach świata, np. na Borneo, kobiety nosiły tatuaże na przedramionach i to miało oznaczać, że posiadają jakieś indywidualne umiejętności. Były również takie tatuaże, które odpychały choroby - znajdowały się wokół nadgarstka czy palców. T...

7. Witaminki, witaminki...

Przyszłam dzisiaj do domu razem z moją siostrą, gdyż byłam po nią w szkole, i ona poprosiła mnie, żebym pomogła jej przy zadaniu domowym. Iza zasiadła do jedzenia zupy ogórkowej, a ja zaczęłam przeglądać jej książki, w poszukiwaniu lekcji do odrobienia. W elementarzu pojawiła się kolejna literka, którą Młoda miała się nauczyć pisać i to była literka N. Główną bohaterką była Natalka, która notowała sobie w notesie informacje o witaminach. Znalazłam fajny wierszyk, dzięki któremu szybko pojawił się pomysł na nowy wpis: Opowiem dzisiaj o witaminach, Które mieszkają cicho w jarzynach. Wprost z abecadła mają imiona, Potrafią wielkich rzeczy dokonać. Kwaśne bywają i bardzo małe, Lecz przyjaciółki z nich doskonałe! Słuchaj uważnie, zaraz się dowiesz,  Że gdy je zjadasz, to dbasz o zdrowie. Co mi daje witamina A? To dzięki niej zdrowe oczy mam! Co mi daje witamina B? Zdrową skórę i słodki, błogi sen! Co mi daje witamina C? Złym chorobom zawsze mówi: ...